Agrár szektorTech

Űrtechnológiával digitalizálják a mezőgazdaságot

Zöldebb és hatékonyabb lehet az agrárium, egészségesebb élelmiszerek jöhetnek, amik átformálják a mezőgazdaságot. Egy magyar fejlesztésnek köszönhetően a földeken dolgozó high-tech agrárgépek pedig ezentúl még pontosabban „közlekedhetnek”.

Az Európai Űrügynökség támogatásával elindult szolgáltatással most centiméter pontossá válik a műholdas helymeghatározás, hiszen valamennyi globális műholdas helymeghatározó rendszer jelei foghatók. Ezzel pedig zöldebb és hatékonyabb lehet az ágazat, de az élelmiszerek is egészségesebbé válhatnak – derült ki a magyar piac egyik legnagyobb agrárgép-forgalmazója, az AXIÁL Kft. rendezvényén, amelyen Dr. Nagy István agrárminiszter is részt vett. Az agrárvállalkozások digitalizációs fejlesztései ráadásul 250 millió forintos állami támogatásból kaphatnak újabb lendületet.

Növelik a versenyképességet, fokozzák a hatékonyságot és még a fenntarthatóbb termelést is segítik: a digitalizáció, az automatizáció, a high-tech megoldások már évek óta ott vannak a mezőgazdaságban is. Gyakran ugyanis táblagépekről irányítható, önmagukat kormányzó, majdnem teljesen automatizált gépek dolgoznak a földeken. Az űrtechnológia is szerepet kap az ágazatban: ezeknek a high-tech gépeknek a pontos „közlekedéshez”, a megfelelő működéséhez ugyanúgy a műholdas helymeghatározó rendszerekre van szüksége, mint egy személyautó GPS-ének az útvonaltervezéshez.

Űrtechnológia és állami támogatás segíti a mezőgazdaságot
Egy magyar megoldással mostantól még pontosabbá válik a műholdas helymeghatározás. A tesztüzemben már augusztus óta elérhető, mAXI-NET 2.0 névre hallgató, országos lefedettségű, úgynevezett RTK korrekciós jelszolgáltatást ünnepélyes keretek között szeptember 13-án indították el.

A gödöllői rendezvényen Nagy István agrárminiszter arra hívta fel a figyelmet, hogy az agrárium az egyik leginnovatívabb ágazat. Hozzátette, a precíziós mezőgazdasági technológia lehetővé teszi a piac által elvárt minőség és mennyiség előállítását és csökkenti a termelés kockázatait. Az innováció használata számos alkalmazási területen megkönnyíti az elvégzendő munkát. Különösen igaz ez a mezőgazdaság területén, ahol a centiméter pontos gépi navigáció a megművelni kívánt területen sok idő, energia, emberi erőforrás és költség megtakarítását teszi lehetővé – tett hozzá. A tárcavezető hangsúlyozta, nemzetünk jövője szempontjából rendkívül fontos a magyar vidék gazdaságának és erőforrásainak megőrzésén túl, annak megújítása is. A célunk éppen ezért egy tudásalapú, innovációra építő, versenyképes és sikeres agrárium megteremtése. Ezt szolgálja a nyáron meghirdetett mezőgazdasági precíziós fejlesztéseket támogató felhívás is, melyre eddig csaknem 2300 darab kérelem érkezett, több mint 173 milliárd forint támogatási igénnyel. A pályázati lehetőség 2021. szeptember 20-ig még nyitva áll az érdeklődők részére – hívta fel a figyelmet az agrártárca vezetője.

A szolgáltatást az AXIÁL Kft. az Infobex Kft.-vel együttműködve és az Európai Űrügynökség anyagi támogatásával építette ki.

„A mezőgazdaságban egyértelműen a precíziós gazdálkodás jelenti a jövőt. A termelés ennek segítségével nemcsak hatékonyabbá és fenntarthatóbbá válik, de végső soron az élelmiszerek is egészségesebbek lehetnek. A számítógépekkel vezérelt eszközökkel ugyanis kevesebb vegyszerre van szükség, mivel ugyanazt a pontot csak egyszer permetezi a gép. A precíziós gazdálkodásnak a legalapvetőbb eleme a műholdas helymeghatározás, ebben léptünk most jelentőset előre, hiszen a gépek hatékonysága erősen függ a helymeghatározás pontosságától. A most megújuló RTK korrekciós szolgáltatás az első, amely Magyarországon teljes országos lefedettség mellett valamennyi globális műholdas helymeghatározó rendszer – a GPS, GLONASS, GALILEO és BeiDou – jeleit képes fogni” – mondta Harsányi Zsolt, az AXIÁL Kft. tulajdonos-ügyvezetője.

Jelentős lökést kap a digitalizáció
Harsányi Zsolt kiemelte, hogy a „Mezőgazdaság digitális átállásához kapcsolódó precíziós fejlesztések támogatása” című pályázat keretében a támogatási összeg 7 százalékát pedig kifejezetten precíziós, digitális szolgáltatásokra kell fordítani. Harsányi Zsolt szerint az állami program segítségével újabb lökést kaphat és lényegesen nőhet a precíziós gazdálkodást folytatók száma. A Datahouse adatai szerint 2021 első nyolc hónapjában például több mint 2 ezer új traktort helyeztek forgalomba, ezeknek pedig a döntő többsége alkalmas arra, hogy a megújult műholdas helymeghatározással centiméterre pontosan működhessen. A stabil helymeghatározással az eddiginél is pontosabb lesz többek között a kormányzás és összességében gyorsabb, hatékonyabb a munka.

Pontosabban közlekedhetnek a drónok és a jövőben az önvezető autók is
Az új szolgáltatáshoz szükséges infrastruktúrát a kecskeméti székhelyű Infobex Kft. építette ki és üzemelteti. Németh Zoltán, az Infobex Kft. fejlesztésben résztvevő projekt managere elmondta, hogy a cég a korrekciós jelszolgáltatást több iparág számára is kínálja. Többek között az önvezető autók és a drónok is pontosabban tudnak majd ennek segítségével közlekedni. Ezeknek ugyanis ki kell kerülniük a különböző akadályokat – például a járdákat egy városban -, ami lényegesen nehezebb, ha például magas épületek kitakarják a műhold jeleit. Minél több műhold jelét képes észlelni egy jármű, annál kisebb az esélye, hogy a műholdjel elvesztése, vagy a pontatlan helymeghatározás veszélyezteti a működését. A szolgáltatással megduplázódott az egyidejűleg észlelhető műholdak száma, a jelszolgáltatás így minden korábbinál pontosabbá vált. A stabil jelszolgáltatás pedig számos csúcstechnológiás eszköz működéséhez elengedhetetlen.